სახალისო-ლოგიკურ სავარჯიშოში მხატვარმა დამალა გეომეტრიული ფიგურები და ციფრები. თუ მონაცვლეობით ყველა ოთხკუთხედს გააფერადებთ ყვითლად და სამკუთხედს - წითლად, გამოიცნობთ დამალულფ იგურას.
„გავაცნოთ ციფრების წერა“ როგორც დამხმარე სახალისო-ლოგიკური მასალა ავითარებს ხელის ფალანგების მცირე კუნთებს, აცნობს სკოლაში წამსვლელს ციფრების სწორ მოხაზულობას, ავითარებს ლოგიკურ აზროვნებას და სახალისო ლოგიკური თამაშით უჯრებიან რვეულში ორიენტაციას.
სახალისო შემეცნებითი აქტივოვებით სკოლაში წამსვლელ ბავშვებს ვაცნობთ პირველი ათეულის არითმეტიკის საწყისებს, მოცულობით და ბრტყელ ფიგურებს, სივრცესა და დროში ორიენტაციას.
წინამდებარე წიგნში ბავშები შემოხაზვებით, შეერთებით, გაფერადებით, წერტილების დასმით ასრულებენ ლოგიკურ დავალებებს და წყვეტენ სააზროვნო-შემეცნებით ამოცანებს.
ეს არის სახალისო შემეცნებითი საუბარი აქტივობების სახით სამიდან ოთხ წლამდე ბავშვებისთვის. სავარაუდო ნიმუშები განკუთვნილია პედაგოგისთვის.
წინამდებარე წიგნში აქცენტი კეთდება სწორ ზეპირმეტყველებაზე: პირველი ათეულის არითმეტიკა - რიცხვების თვლა ათის ფარგლებში და უკუთვლაც; ნუმერაციული შეკრება-გამოკლება; რაოდენობრივი, რიგობითი რიცხვითი სახელების გამოყენება; ციფრების დასახელება; საგანთა შედარება ; პრაქტიკულად ელემენტარული მარტივი ამოცანის ამოხსნა; სივრცესა და დროში ორიენტაცია.
შემოხაზვებით, შეერთებით, გაფერადებით, წერტილების დასმით ასრულებენ ლოგიკურ დავალებებს და წყვეტენ სააზროვნო-შემეცნებით ამოცანებს. კვირის განმავლობაში სასურველია შესრულდეს ერთ გვერდზე განთავსებული დავალება მაინც.
ამ წიგნში მოცემული საუბარი-აქტივობის დახმარებით 4-5 წლის ბავშვები შეძლებენ თვლას 5-ის ფარგლებში, შედარებას, გაეცნობიან და დაახასიათებენ გეომეტრიულ ფიგურებს, სივრცით და დროით წარმოდგენებს...
წინამდებარე კრებულში წარმოდგენილია ქართველი მეფის, მამულიშვილის, მეცენატისა და მწიგნობრის, ვახტანგ მეექვსის პოეზია, გამსჭვალული პატრიოტული, ფილოსოფიური და სატრფიალო მოტვებით, რაც, ალ. ბარამიძის სიტყვებით, „ცხადჰყოფს, რომ ვახტანგს თავისი საკუთარი და საპატიო ადგილი უნდა მიეკუთვნოს როგორც ქართული კულტურის ისტორიაში საზოგადოდ, ისე ქართული პოეტური კულტურის ისტორიაში კერძოდ“.
„ქართული სამართლის ისტორიის“ მეორე ნაწილის მეორე ნაკვეთში ფუნდამენტურად არის განხილული დანაშაულისა და სამართლის სხვადასხვა ასპექტები, მათ შორის, დანაშაულებანი სახელმწიფოს, ადამიანის სიცოცხლის, საკუთრების წინააღმდეგ; სამართლის მხრივ, საკორპორაციო სამართალი, სამოქალაქო სამართალი, სისხლის სამართალი ისევე, როგორც სასამართლოს წარმოება საქართველოში.